2024. dec. 17.26 perc olvasás
360
Áttörés Támogatás Remény
A ,,Kiút a táplálkozási zavarokból interjúsorozat” célja, hogy az ilyen zavarokkal küzdő embereknek reményt adó példát és eddig esetlegesen nem kellően hangsúlyozott működő terápiás gyakorlatokat mutasson be valódi eseteken keresztül és azokra reflektálva.
A táplálkozási zavarokat mint az egészséget aláásó állapotoknak a gyűjtő kategóriáját a szó tág értelmében használjuk, tehát ide sorolunk a klasszikus, esetenként traumákhoz köthető, táplálkozási zavarokon (pl.: anorexia nervosa, bulimia nervosa) túl minden olyan problémát, ami az egyén egészséges táplálkozását megnehezíti, ellehetetleníti, különös tekintettel az egyén élelmiszer választásra, azt befolyásoló tényezőkre, élelmiszer által kiváltott és/vagy fenntartott függőségre és az egyént befolyásoló szociális környezetre. Ennek fényében, a megközelítésünk a teljesség igényére törekedve, tisztelve a nézőpontok sokszínűségét igyekszik a releváns kutatási eredményeket és klinikai gyakorlatokat eredményét számos tudományos terület bevonásával közzétenni, különös tekintettel a táplálkozástudományra és a pszichológiára.
Habár a projekt igyekszik elősegíteni az informáltság magasabb szintű elérését ebben a témában, semmi esetre sem kíván diagnosztikai kriteriumgyüjteménnyé válni vagy a szakemberrel történő felmérést, tanácsadást és közös terápiás folyamatot helyettesíteni. A táplálkozási zavarokkal kapcsolatos konkrét irányelvek és objektivitást szolgáló számadatok a felhasznált és ajánlott irodalom és szakmai anyagok résznél, az írások végén érhetőek majd el.
A projekt hosszútávú célja, hogy az ilyen problémákkal küzdő egyének megtalálják, hogy mit értékelnek az életben a terápiás kereteken kívül, hogy képesek legyünk felépíteni együtt egy olyan gyógyulási pályát, amely egy követendő fénycsóvát jelenthet számukra az olykor vissza-vissza lopakodó, az őket hatalmukba kerítő, árnyas emlékek és rossz tapasztalatok elől.
Hartmann Anett, dietetikus hallgató, személyes vonatkozás a táplálkozási zavarokkal történő megküzdésben
Interjút lejegyzéséért és kapcsolattartásért felelős
Holicza Róbert, dietetikus és séf
Projektgazda, felelős a táplálkozási kiértékeléséért, annak ilyen irányú szerkesztésért, valamint a projekt általános és szakmai menedzselésért
Bárány Petra, pszichológus, dietetikus és klinikai szakpszichológus jelölt
Pszichológiai kiértékelésért és ilyen irányú szerkesztésért felelős
Dr. Menczel Zsuzsa, tanácsadó szakpszichológus
Szakmai felülvizsgáló