top of page
Szerző képeHolicza Róbert

3. Interjú - Gabriella küzdelme a bulimiával, depresszióval, bipoláris zavarral és családi hatásokkal

Frissítve: 2024. dec. 25.



Cikkajánló: Gabriella története gyermekkori diétákkal kezdődött, amelyek a családi szokások és társadalmi nyomás hatására bulimiához vezettek. A bulimia mellett bipoláris zavarral is küzd, amelyek a mai napig kezelésre szorulnak. Gabriella falási rohamokkal és önhánytatással próbálta kezelni az érzelmi terheit, időnként hashajtókhoz nyúlva, hogy súlyproblémáit enyhítse. Pszichológiai segítséget keresett, valamint dietetikus segítségével elkezdte elsajátítani az intuitív táplálkozás mikéntjét, hogy jobban megértse teste jelzéseit és megtalálja az étkezés feletti kontrollt. Története rávilágít arra, milyen mély kapcsolat van a mentális betegségek, az evészavarok és a családi hatások között, és hogy a gyógyulás hosszú, összetett folyamat, amely állandó figyelmet és szakmai támogatást igényel.



Interjú:


Gabriella jelenleg 35 éves, de már általános iskola óta folyamatosan diétázott, ami tinédzserkorára bulimia nervosává alakult. Az evészavar kezdete az általános iskolás évek idejére tehető, amikor már nemcsak az otthonról kapott ételeket fogyasztotta, hanem az iskolában is evett, a menzán, valamint a büfében. Megjegyzendő, ezen étkezések száma és a tény, hogy több forrásból és színtéren is fogyasztott, önmagában nem feltétlenül jelentenek problémát, úgyhogy bűntudat keltése semmi esetre sem a célunk ennek az információnak a közzétételével. Ami a terápiás folyamat során viszont igen is fontos lehet, hogy be tudjuk azonosítani, hogy mik azok az ingerek, amik előhívják vagy előhívták az egyes esetleges túlevéses epizódokat, és melyek azok a ,,védelmező” elemek az adott környezetben és szituációban, amik hozzájárulnak a sikeres kontroll megtartásához.


 Gabi legelső diétáját 9 éves kora körül kezdte, amit még a naplójában is feljegyzett. Többféle diétával is próbálkozott, kipróbálta többek között a Norbi Update-et , szétválasztó diétát, káposztaleves kúrát, 1000 kcal kihívást, 13 napos diétát és persze a koplalásos módszer sem maradt ki a sorból. Sokszor próbálta megvonni magától a szénhidrátokat, hogy minél gyorsabb fogyást érhessen el.


Családjával nem voltak kialakult evési szokásaik, általában csak hétvégente ült le a család együtt ebédelni. Hétköznap Gabi hamarabb vacsorázott, de mivel családtagjai szerették, ha együtt esznek, gyakran csatlakozott apukájához vagy idősebb testvéréhez, így volt, hogy napi akár háromszor is vacsorázott. Az első rossz érzések az evéssel kapcsolatban ilyenkor jelentek meg, mivel ezt otthon néha - paradox mód - szóvá is tették.


Általános iskola végére nagyon sokat gúnyolták, ebben az időszakban kezdődtek el a falásrohamok. Az étel volt ilyenkor az egyetlen vigasztaló kiút. Gabinak feltűnt, hogy a súlya is gyarapodott, valamint benne is tudatosult, hogy ezek nem tesznek jót az egészségének. Eközben az egyik unokatestvére is próbálta fogyásra motiválni olyan megjegyzésekkel, mint például „ideje lenne már fogyni, így nem fogsz tetszeni a fiúknak“. Megoldásnak minderre, a már meglévő diétázás mellé, az intenzív sportolást választotta. Környezetétől, osztálytársaitól is folyamatosan kapta a negatív visszajelzéseket és megnevezéseket, mint például a „harci-koca” jelzőt, illetve 9 évvel idősebb tesója is állandóan szőke nős viccekkel fárasztotta és a súlygyarapodást követően még ezzel is folyamatosan piszkálta. 10 éves korában keresztszüleitől egy fogyni vágyó felnőtteket célzó Bíró Ica kazettát kapott. Természetesen anyukája ezen teljesen kiborult és vett helyette egy olyat, ami gyerekeknek szól..


Gabi egész fiatalkorát diéták kísérték. Édesanyja sem volt megelégedve a saját testével, így ő is gyakran fogyókúrázott. Több diétát is kipróbáltak együtt, ám ha voltak is kisebb eredményeik, a kilók egy idő után mindig visszacsúsztak.


Középiskolában Gabi teljes kétségbeesésében hashajtó cseppekhez nyúlt, viszont ezek sajnálatára nem hatottak. Próbálta úgy is alkalmazni őket, hogy sokkal több cseppet használt a megengedettnél, de csak görcsölt tőle a hasa. A keserűsót és a mályvateát is próbálta alkalmazni, azonban egy idő után már ezek sem hatottak.


20 évesen epehólyag-eltávolításon esett át, a műtétet követően 6 hetet töltött kórházban, ahol speciális diétát kellett tartania: gyakran kellett ennie és viszonylag keveset. Ebben a 6 hétben 11 kilót fogyott. A kórházból kikerülve még egy ideig tartotta magát a diétájához, örült, hogy végre vékonynak érezhette magát. Pár héttel később egy nagy családi összejövetelt tartottak és mint a legtöbb ilyen eseményen, itt is hatalmas mennyiségű étel kísérte a találkozót. Gabi nem tudott ellenállni a csábító falatoknak, túl sokat evett és nagyon begörcsölt tőle a hasa. Ekkor ajánlotta neki először anyukája segítő szándékkal, hogy próbálja meghánytatni magát. Sikeres próbálkozás után még az következő pár napban is ezt a módszert alkalmazta evés után, hogy megszabaduljon attól, amit megevett. Anyukája ezt hamar észrevette és megtiltotta neki.


Egyetemre Debrecenbe járt, ahol megint sok stressz érte az életében és a bulimia ismét felütötte a fejét. Egyetem után Székesfehérváron vállalt munkát, ahol az új élet, ismeretlen város, magány és a munkával járó stressz miatt még rosszabb lett az állapota. Igaz, hogy volt lakótársa, de ő se vette észre, hogy végig ez időszak alatt hánytatta magát. 


Megismerkedett egy fiúval és eleinte minden tökéletesen zajlott. Kezdett önbizalma lenni, mert úgy gondolta, hogy, ha egy ilyen jó „pasinak” bejön, akkor biztos jól néz ki. Két-három hónap után szóba jött, hogy miket szeretnek egymásban és Gabi rákérdezett arra is, hogy mi az, ami nem tetszik neki benne. A párja erre azt válaszolta, hogy „husi”, azt nem szereti. Ezzel teljesen összetörte Gabit és minden bizalmát elvesztette benne és önmagában. A srácnak sok lány barátja volt, akiknek szívesen bókolt, Gabi mindeggyikre nagyon féltékeny lett. Ekkor volt olyan, hogy munka után 2 szatyornyi étellel tért haza, olyan termékekkel, amiket szinte transzba esve, impulzustól hajtva vásárolt. Volt egy kedvenc Fornettise, ahová már rutinszerűen ment napi szinten. Az üzletben már előre megsütötték neki nagy mennyiségben azokat pékárukat, amiket tudták, hogy úgyis meg fog venni. Hazaérve meg is evett mindent, amit aznap vett. Sokszor akár háromszor is meghánytatta magát, csak hogy még többet ehessen. 


Párjának 1 év után mondta el, hogy bulimiás, akinek egészen addig nem is tűnt fel semmi. Aggodalmában könyvekkel próbált segíteni, de aztán mindez átment sok-sok veszekedésbe, ami szintén nem segítette Gabit, hogy abba tudta hagyni az önhánytatást. Később majdnem szét is mentek a veszekedések hevében de kapcsolatuk kiállta az eddigi próbatételeket és sikerült kibékülniük. A mai napig együtt vannak és párja azóta is próbálja támogatni Gabit, amiben csak tudja. 


Pár éve egy másik városba költöztek. Mivel Gabi korábban is járt pszichológushoz – a legelsőt 10 éve kereste fel az evészavara és a depressziója miatt -, gondolta, hogy tanácsos itt is terápiába kezdenie amit a mai napig is folytat. Sajnos jelenlegi pszichológusának nem kifejezetten ez a szakterülete, ezért sokszor ő is nehezebben tud egy-egy szituációban segíteni. Pszichiáterhez is jár, mivel fiatalabb korától melankólikusabb volt a hangulata és később enyhe bipoláris zavarral, illetve depresszióval is diagnosztizálták. Eleinte egy olyan (vortioxetin hatóanyagú) gyógyszert szedett, amitől saját elmondása szerint, hirtelen túl jó lett a hangulata. Ez egy ideig sokat segített, de sajnos a szervezete elkezdett hozzászokni és egy idő után újra visszatért a depresszió. Három hónapig szedett egy másik (fluoxetine hatóanyagú) gyógyszert de ezt abbahagyta, mert mellékhatásként állandó remegés és jelentős fáradtság kísérte. Igaz, hogy ezalatt a 3 hónap alatt nem hánytatta magát és nem is volt késztetése rá, csak a gyógyszer szedésének a vége felé, de az egyre erősödő mellékhatások gátolták a munkájában és a mindennapos tevékenységek elvégzésében.


Az utóbbi évek során Gabi testsúlya folyamatosan ingadozott. Megítélése alapján, stressz hatására például magához képest nagyon lefogyott, ilyenkor általában nem vagy csak alig evett, viszont azt a kevés ételt is kiadta magából. Habár a családtagok többször kifejezték aggodalmukat emiatt, környezetétől Gabi, lévén, az ingadozás alacsonyabb testtömeggel jellemezhető skáláján, úgy érezte, hogy sokkal több pozitív megerősítést kapott, pl. hogy milyen csinos, így ez is csak tovább erősítette evés- és testképzavarát.


Gabi elkezdett járni egy dietetikushoz, ahol az intuitív táplálkozással foglalkoznak és átveszik, hogy milyen ételnek milyen feladata van a szervezetünkben, és miért fontosak. Ősszel részt vett egy online evészavar csoportban is, tavasszal pedig egy személyesen is. Igaz, hogy a hangulatstabilizátorok elhagyásakor rosszabbodott a bulimiája, azóta újra elkezdte egy vortioxetin hatóanyag tartalmú készítmény szedését. A jelenlegi gyógyszeres kezelés mellett (azok mellékhatásainak tudatában), egy egészségesebb módon, főként a táplálkozásra és mentális egészségre fókuszálva próbál megküzdeni az evészavarával és hatalmas motivációval keresi saját gyógyulásának útját.


Interjút lejegyzéséért és kapcsolattartásért felelős: Hartmann Anett



Rövid összefoglaló kiértékelés:


Gabriella pszichológiai és érzelmi helyzete


Gabriella felkeresett egy pszichológust, akivel folyamatosan dolgozik, bár a szakember nem evészavarokra specializálódott. Magyarországon, különösen vidéken, nehéz találni ilyen specialistákat, ami Gabriella esetében is kihívást jelent. Gabriellánál korábban bipoláris zavart és depressziót diagnosztizáltak, amelyek összefonódhatnak az evészavaraival. A bulimiában és bipoláris zavarban is az érzelemszabályozás nehézségei és a szélsőséges érzelmi állapotok jelennek meg, amelyek a falásrohamokhoz és önhánytatáshoz vezethetnek. A terápiás folyamatban fontos az érzelmek felismerése, szabályozása, ami segíthet az evészavarok enyhítésében. Az érzelemfelismerési nehézségek testi szinten is megjelennek, és ha valaki nem figyel a saját jelzéseire, inadekvát érzelemszabályozási stratégiákhoz vezethet, mint például az evészavar.



Terápiás módszerek és intuitív étkezés


A hangulatstabilizátorok használata enyhítette Gabriella bulimia tüneteit, ami az érzelmi ingadozások és az evési problémák kapcsolatát mutatja. Ezt erősíti a testfókuszú módszerek, mint a táncterápia alkalmazása is, amely az érzelmek és a testi jelzések összhangjára fókuszál. Az intuitív étkezés is jó módszer lehet Gabriella számára, mivel az is a befelé figyelésre és a testi jelzések figyelembevételére ösztönöz.



Családi étkezési szokások és testsúlyproblémák


Gabriella számára a családi étkezések fontosak voltak, de a napi többszöri vacsorázás hozzájárulhatott a súlygyarapodásához és az ezzel kapcsolatos szorongásaihoz. A családi kohézió fenntartása érdekében nem szükséges minden áron közös vacsorákat tartani, hanem alternatív, közös tevékenységek, például társasjátékok is erősíthetik a családi kapcsolatokat.



Bipoláris zavar, depresszió és a tápanyag-ellátottság


A depresszió és a bipoláris zavar kezelésében fontos szerepe van a tápanyagellátottságnak, különösen az omega-3 és omega-6 zsírsavak egyensúlyának. Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, és a szerotonin, illetve dopamin szintjét növelve javíthatják a hangulatot. A túlzott omega-6 bevitel viszont gyulladásos állapotokat eredményezhet, amelyek rontják a mentális állapotot. A széleskörű vitamin- és ásványianyag-pótlás segíthet a depresszió és a bipoláris zavar tüneteinek kezelésében, de önmagában nem helyettesítheti a pszichoterápiát.



Életet veszélyeztető állapotok


Az önhánytatás és a túlzott hashajtó használat elektrolit-egyensúlyi zavarokat, szívritmuszavarokat és izomgörcsöket okozhat, amelyek életveszélyesek lehetnek. Gabriella esetében ezek a szövődmények kiemelten fontosak, és a barátja támogató jelenléte segíthet abban, hogy ne essen vissza ezekbe a káros gyakorlatokba. Az epehólyag eltávolítása is összefügghet a bulimiával, mivel a hashajtó túlhasználata hozzájárulhatott az esetleges kövek kialakulásához, ami későbbi eltávolítás indikaciója lehetett.



Vitaminok és tápanyagok felszívódása


Az epehólyag eltávolítása után a zsírban oldódó vitaminok, mint az A-, D-, E-, K-vitaminok felszívódása csökkenhet. Az epehiány gátolja ezek felszívódását, ami hosszú távon további egészségügyi problémákhoz vezethet. A B12-vitamin felszívódása szintén érintett lehet, különösen a gyomorsavhiány következtében.



Bélflóra és mentális egészség kapcsolata


A bélflóra állapota befolyásolja a mentális egészséget, különösen a szerotonin és dopamin termelését. A bélflóra diszfunkciója hozzájárulhat a depresszió és a bipoláris zavar tüneteihez. Az egészségtelen étrend mellett, az önhánytatás és a hashajtók használata szintén károsítja a bélflórát, ami tovább rontja a mentális és fizikai állapotot. A probiotikus élelmiszerek és a prebiotikus rostokat tartalmazó ételek fogyasztása segíthet a bélflóra helyreállításában és a mentális egészség javításában.



Összegzés


Gabriella esetében az evészavarok kezelésében kulcsfontosságú az érzelemszabályozás fejlesztése, a testi jelzések felismerése, valamint a tápanyagellátottság optimalizálása. A megfelelő terápiás módszerek alkalmazása és a környezet támogató szerepe segíthet a hosszú távú gyógyulásban.




Teljes kiértékelés


Pszichológia szempontú kíértékelés


Pszichológiai szempontból nagyon jó, hogy Gabriella felkeresett egy pszichológust, akihez azóta is jár. Bár említi, hogy a pszichológusnak nem ez a szakterülete, és valóban az lenne ideális, ha ez lenne, de sajnos jelenleg nehéz kifejezetten evészavarokra specializálódott pszichológusokat találni Magyarországon, különösen vidéken. Mivel korábban bipoláris zavarral és depresszióval is diagnosztizálták, valószínűleg az evésen kívül vannak még egyéb faktorok, amiket Gabriellának fel kell dolgoznia, az ezekkel való megküzdés pedig visszahathat az evési problémák alakulására is. 


Mind a bipoláris zavarban, mind a bulimiában az érzelemszabályozás nehézsége, az impulzuskontroll-zavarok és a szélsőségek jelennek meg, ezért is van az, hogy a bipoláris zavarral diagnosztizáltak hozzávetőlegesen 25-30 százaléka szenved túlevéses zavartól, és gyakoriak körükben az addiktológiai problémák is. Ezen felül egyes kutatások együttjárást találtak a bipoláris II-es zavar (a bipoláris zavar enyhébb formája)  és a bulimia nervosa között is, valószínűsíthetően a fentihez hasonló okok miatt, valamint ebben az esetben az obszesszív-kompulzív zavar és a szélsőségek váltakozása is közös mind a két mentális zavarban. Egy terápiás folyamatban az érzelmekkel kapcsolatos pszichoedukáció, azok felismerésének, értelmezésének és szabályozásának elsajátítása már sokat segíthet abban, hogy egy falási epizód megállítható legyen. Az érzelmeink minden esetben testi szinten is megjelennek, egy-egy érzéshez különböző testi jelzések, tünetek társulnak. Az érzelemfelismerési nehézségek gyakran onnan indulnak ki, hogy az érintett nem képes a saját testi jelzéseit értelmezni, vagy figyelmen kívül hagyja őket. Ha pedig nem képes felismerni az érzelmeit, akkor azoknak a szabályozása és kifejezése is nehézséget jelenthet, ez pedig olyan inadekvát érzelemszabályozási stratégiákhoz vezethet, mint a falásrohamok vagy az önhánytatás, ezt igazolja az is, hogy a hangulatstabilizátorok hatására a bulimia tünetei is enyhültek. Ezért is szokás kiegészítő terápiaként olyan testfókuszú módszereket ajánlani az evészavarban érintett klienseknek, mint például a táncterápia. Azért is tartom jó módszernek az ő esetében az intuitív étkezést, mert a fentiekhez hasonlóan ez a módszer is a befele figyelésre, a saját testi jelzéseink, igényeink figyelembevételére edukál. 


Gabriella esetéből kiemelném azt, hogy a családtagoknak fontos volt, hogy együtt egyenek, a különböző időbeosztások miatt viszont Gabriella akár naponta többször vacsorázott, csak hogy együtt tudjanak enni. Bár a közös családi étkezések valóban nagyon fontosak tudnak lenni a családi kohézió erősítésének szempontjából, azonban nem kell minden áron erre törekednünk, különösen akkor nem ha a gyermek esetleg jóval korábban éhes, mint ahogy az utolsó családtag is hazaérne. Ilyen esetekben lehet igény szerint vacsorázni, ezt követően pedig olyan tevékenységekkel helyettesíteni a közös vacsorázást, mint a közös társasjátékozás, vagy beszélgetés, akár kártyákkal kiegészítve, játékos formában. Ezek a nem megfelelő családi étkezési szokások nagyban hozzájárulhattak Gabriella súlygyarapodásához, és az ehhez kapcsolódó szorongáshoz is. A rengeteg, testsúlyával kapcsolatos bántás érthető módon szorongáshoz és alacsony önértékeléshez vezetett, ami pedig még inkább elősegíti azt, hogy az adott személy nem megfelelő megküzdési stratégiákat válasszon az érzelmileg megterhelő helyzetekben. Ennek kapcsán felmerül Gabi barátjának hozzáállásbeli fejlődése, ami szép példája annak, hogy akár a kapcsolaton belül is segítheti egyik fél a másikat, emellett és ennek alapjául érdemes megemlítenünk a párterápiát, mint szakmai segítséget, már csak a kettejük közötti játszmák elkerülése végett is. Fontos megemlíteni, hogy az egyes evészavarok között történhet váltás, Gabriella esetében a falászavar alakult bulimiává. A gyermekkori elhízás természetesen rejt magában kockázatokat fizikai és mentális szempontból is, azonban egy ilyen esetben a negatív megjegyzések helyett célravezetőbb lehet a példamutatás, a közös edzés, egészséges családi étkezés és az olyan mozgásforma megtalálása, ami valójában bármilyen mozgásforma lehet, az lenne a fontos, hogy azt a gyermek valóban örömmel csinálja, sikerélménye legyen benne. 


Szerző: Bárány Petra





Dietetikai szempontú kiértékelés egyéb releváns tudományterületek bevonásával



Depresszió és bipoláris zavar - tápanyag-ellátottsági szempont


A depresszió egy általános hangulatzavar, amelyet tartós szomorúság, motivációhiány és örömérzet csökkenése jellemez. A bipoláris zavar magába foglalja a depressziót is, viszont nem minden ember bipoláris, aki depresszióval küzd.


Mielőtt belekezdenék Gabriella történetének táplálkozási megközelítésébe, fontosnak tartom, hogy a melankolikus állapotok, depresszió és a bipoláris zavar kérdésével foglalkozzunk és habár a táplálkozással ezen tüntetileg lehet javítani, optimális, esetenként a tápanyagellátottság kiterjedt és az átlagosnál nagyobb fokú biztosításával, pl. a valódi élelmiszerek optimális arányban és mennyiségben történő fogyasztásán túl, széles spektrumú vitamin, ásványianyag és esszenciális zsírsavakat tartalmazó készítmények alkalmazásával is, a terápia sokszor elengedhetetlen a számottevő javulás érdekében. A táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban hangsúlyoznám, hogy nem állok semmilyen gyártóval üzleti kapcsolatban, egyetlen érdekem az érintett állapotának javítása. Mindazonáltal, alapvető fontosságú hangsúlyozni, hogy a prioritások első lépcsőjén a valódi élelmiszerek álljanak és azt is fontos tudnunk, hogy ebben az esetben az agyunk és viselkedésünket és hangulatunkat befolyásoló bélflóránk jobb tápláltságán keresztül, állapotunk és tüneteink javulhatnak viszont pszichoterápián való részvétel nélkül ezek sokszor csak részmegoldások tudnak lenni. Anélkül, hogy belemennénk, hogy hogyan alakulnak át a szervezetünkbenc az egyes tápanyagok, amik nemcsak az általános hanem a mentális egészség szempontjából is lényegesek, meg kell jegyeznünk, hogy a fenti fordítottja is igaz lehet, s a pszichoterápia is csak részmegoldás tud lenni számos esetben ha szervezetünk számára nem áll rendelkezésre kellő mennyiségben és minőségben az optimális működéséhez szükséges összes tápanyag.



Az omega-3 zsírsavak hatása a depresszióra és a bipoláris zavarra


Több tanulmány is kimutatta, hogy az omega-3 zsírsavak alacsony szintje összefüggésbe hozható a depresszióval és a bipoláris zavar tüneteivel. Az omega-3 zsírsavak növelik a szerotonin és a dopamin neurotranszmitterek szintjét, amelyek a hangulat szabályozásában kulcsfontosságúak. Ezen kívül az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, és segítenek csökkenteni a szervezetben a krónikus gyulladást, amely szintén hozzájárulhat a depresszió kialakulásához. 



Depresszió


Az omega-3 zsírsavak, különösen az EPA, javíthatják a hangulatot és csökkenthetik a depresszió tüneteit. Egyes kutatások azt sugallják, hogy az omega-3-kiegészítők hatékonyak lehetnek a súlyos depresszió kezelésében, különösen azoknál, akiknél az antidepresszáns gyógyszerek nem hoztak eredményt.


Bipoláris zavar


Bipoláris zavar esetén az omega-3 zsírsavak különösen a mániás és depressziós epizódok közötti stabilizációban játszhatnak szerepet. Az omega-3 hiánya fokozhatja a bipoláris zavar tüneteit, míg a magasabb omega-3 bevitel csökkentheti a mániás és depressziós periódusok gyakoriságát és súlyosságát.



Az omega-6 zsírsavak negatív hatása a mentális egészségre


Az omega-6 zsírsavak túlzott bevitele, különösen a gyulladáskeltő arachidonsav, elősegítheti a gyulladásos válaszok kialakulását az agyban, ami negatív hatással lehet a mentális egészségre. A magas omega-6 bevitel növelheti a depresszió és más mentális zavarok kockázatát, mivel a szervezet gyulladásos állapotba kerülhet, ami ronthatja a neurotranszmitterek egyensúlyát és az agyi működést. Gyakorlati szempontból fontos megemlíteni a finomított olajokat és az azokat tartalmazó termékek fogyasztásának kerülését. Ha nincs feltüntetve az összetevők leírásánál, hogy szűz az adott olaj vagy sem, szinte biztosra vehetjük, hogy finomított. Kerülésük azért fontos, mert az említett omega-3-6 arányt az omega-6 irányába billentik el.



Prioritások; Életet veszélyeztető akut állapotok és inadekvát érzelemszabályozási stratégiák akut és krónikus szövődményei; Tápanyag-ellátottság és pszichoterápia.


A fenti gondolatsor nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül kellene hagynunk a testkép, falászavarok, bulimia, önértékelés és magány problémaköreit és teljes erővel csak a depresszió vagy a bipoláris zavar megoldásán kellene dolgoznunk. Sokkal inkább azt jelenti, hogy érdemes prioritásokat felállítanunk a saját magunk rendbehozatala során annak figyelembevételével, hogy hol lehet az alap probléma gyökere és hogy fenn áll -e esetleg életet veszélyeztető állapot, ami sokszor relatív és nem tulajdonítanak neki elég jelentőséget. A fenti problémák Gabi esetében kulcsfontosságúak lehetnek viszont nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a szervezetünk működését minden esetben fiziológiai értelemben is befolyásoljuk a táplálkozásunkkal és az esetleges kompenzációs mechanizmusainkkal, hogy csak egy pár példát említsek: szív -errendszeri rizikót jelentő túlsúly-elhízás és vele kapcsolatos anyagcsereállapotok, bizonyos gyógyszerek túladagolásának mellékhatásai, hashajtózás és önhánytatás kapcsán felmerülő elektrolit háztartás zavarai. Az életet veszélyeztető akut állapotok rizikójának felmérése tehát szintén rendkívül fontos és az érintett környezetében lévők cselekvőkészsége kulcsfontosságú. Előbbi nem azt jelenti, hogy övék lenne a felelősség, szimplán életet menthet a jelenlétük egy-egy rosszullét alkalmával.


A bulimia során a vitális paraméterek és az elektrolit-háztartás zavara komoly veszélyeket rejthet. Gyakran jelentkeznek szív- és érrendszeri tünetek, például szívritmuszavarok (aritmia), gyors vagy lassú pulzus, és alacsony vérnyomás, ami szédülést vagy ájulást okozhat. Az elektrolit-egyensúly, különösen a kálium és a nátrium hiánya, izomgörcsökhöz, gyengeséghez, sőt bénuláshoz is vezethet. A gyakori hányás vagy hashajtó használat dehidratációhoz vezethet, amit extrém szomjúság, száraz bőr, ajkak, valamint kevés vizeletkiválasztás jelez. Emésztőrendszeri problémák, mint gyomorégés, gyomorfájdalom, a nyelőcső és fogzománc károsodása, puffadás, székrekedés vagy hasmenés is előfordulhatnak. Tartós energiahiány, fáradtság, valamint szorongás, ingerlékenység, koncentrációs nehézségek, és kézremegés léphet fel az elektrolitok zavarai miatt. Ha ezeket a tüneteket észleljük bulimiás személy esetében, azonnali orvosi beavatkozás szükséges, különösen az elektrolitzavarok és szívproblémák megelőzése érdekében.


Gabi kapcsán az önhánytatás és hashajtó túladagolása, drasztikus mértékben a fentiekben leírt elektrolit háztartás zavarához vezethet és prioritást, valaminit orvosi ellátást igénylő állapotot jelenthet. Ha Gabi esetére az akut szituáciok nem is feltétlenül jellemzők, fontos megemlíteni, hogy hasonló problémákkal küzdőknél, ezek elég gyakran fennálhatnak. Ha Gabi újból a fenti  módszerekhez fordulna, barátja jelenléte, példamutatása megtartó erejű lehet. Kívülről jövő kontrolláló magatartás alkalmazása nem ajánlott és még ronthat is érintett cselekedetein. Krónikus szövődményként és mintegy tanulságként, az epehólyag elvesztése, ami többek között a hashajtó túladagolással és önhánytatással hozható összefüggésbe mindenképp tudatosítandó Gabi számára, hogy a testünket meggyötrő és abuziv módszereknek megvannak a következményei. Nyilván ha mind az önhánytatást, mind a hashajtózást ketségbeesésében és kompenzációs mechanizmusként alkalmazta felig-meddig kontrollvesztett állapotban, nem használ annyival elintézni a történteket, hogy tanulj belőle és ne tedd, itt jön képbe a pszichoterápia jelentősége. Az élelmiszerekkel történő kapcsolódást szintén nem tudjuk kikerülni, amire jó gyakorlat lehet a már említett intuitív táplálkozás elsajátítása, aminél hangsúlyoznám a gyakorlati foglalkozások elengedhetetlen beiktatását, ez akár online formában is lehetséges ha a szakember nem tud személyesen foglalkozni velünk. Szóval ha akut, életet veszélyeztető helyzet áll fenn, azt fontos elhárítanunk, akar kórházi keretek között is, több egészségügyi szakember bevonásával, viszont hogy az érintett ne kerüljön ugyan ilyen állapotba, akár pár héten belül újra, nem kevésbé fontos a pszichológiai és táplálkozási intervenció minél előbbi megkezdése.




Kognitív viselkedésterápia - pszichológus és dietetikus közreműködése, testészlelést javító terápiák és tudatos táplálkozás gyakorlati modeljének alkalmazása


A kognitív viselkedésterápiát az esetek nagy százalékában a választandó terápiás forma és jól kombinálható a dietetikai edukáció sok gyakorlati elemével.


Az interjúból kiderül, hogy Gabi elkezdte elsajátítani az élelmiszerek fogyasztását azok szervezetében betöltött funkciója szerint. Ezt a módszert leginkább a kognitív viselkedésterápia megközelítéséhez tudnám kapcsolni. A Gabival foglalkozó pszichológusnak és dietetikusnak szintén érdemes lehet a közreműködése az efféle, szilárdabb kapaszkodót jelentő módszer alkalmazásához, és ezen keresztül a minél életszerűbb tudatos táplálkozási minták gyakoroltatásához és elmélyítéséhez. Az említett testészlelést javító foglalkozásokon túl, táplálkozási szempontból megemlítendő a tudatos táplálkozás (mindful eating) gyakorlata, amit a már említett intuitív táplálkozás részben használ is. Ez a táplálkozási megközelítés hatékony segítség lehet jelen esetben és sokszor célravezető, viszont fontos a terápiás megvalósítás mikéntje is, hogy ne terheljük túl a kliens mindennapjait, számára megvalósíthatatlanul soknak tűnő új teendővel vagy változtatással, valamint, hogy olyan szakembert válasszon ehhez, akivel valóban hatékonyan tud együttműködni, aki figyelembe veszi a más terápiás folyamatok esetleges leterhelő hatását is. Ennek valamelyest feltétele, hogy létrejöjjön az említett szakemberek közötti konstruktív kommunikáció és egy egyeztetett terápiás út vagy program tervezet a kliens számára. 


Az intuitív módszer által használt jelenlét javításától kezdve, a testünk szükségleteinek jobb észlelésén át, még fontos szerepet tulajdonítanék az egyes élelmiszerek minőségének egy fajta integratív egészségi szempontból. Tehát, az élelmiszerek beltartalmi értékeiken túl, a termesztés, előállítás és feldolgozás folyamatainak is, ami segít kialakítani számunkra az élelmiszerek és azok létrehozásába fektetett munka tiszteletét és ezen keresztül a saját testünkét is, valamint a megvásárláson keresztül ennek a (növényvédő, rovarirtószerek, talajkimerítő termelékenység-fokozók és nagy fosszilis energia-igény nélküli) egészséges termelési (pl. bio- és permakultúrás gazdálkodás) modellnek a fennmaradását is támogatjuk. 


Természetesen szakember (dietetikus) együttműködésével gyakorolt intuitív táplálkozás sem zárja ki, későbbi más módszerek alkalmazását vagy épp azokkal való kombinálását. Egy kis önreklámozás gyanánt megemlíteném, hogy a ,,Kiút a táplálkozási zavarokból” projekt internetes felületén szintén elérhetőek lesznek az itt előforduló témákban  segédanyagok ill., a csapatunk is biztosít személyre szabott támogatást, teljeskörű elméleti és gyakorlati programok keretében, főként online de részben személyes formában is. 




Szervi érintettségek az önhánytatás és túlzott hashajtó használat kapcsán; Epediszfunkció, felszívódási zavarok, tápanyaghiányos allapotok kockázatának csökkentése



Nyelőcső érintettség


Az önhánytatás a nyelőcsőben súlyos károsodásokat okozhat, kezdve a nyelőcsőgyulladással (oesophagitis), ahol a gyomorsav rendszeres visszajutása irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját. Hosszú távon ez Barrett-nyelőcső kialakulásához vezethet, amely növeli a nyelőcsőrák kockázatát. Emellett az erőltetett hányás nyelőcsőrepedést (Mallory-Weiss szindróma) is okozhat, ami életveszélyes vérzéssel járhat.



Gyomor érintettség


A gyomorban az önhánytatás gyakori savas irritáció miatt gyomorfekélyt eredményezhet, ami fájdalommal, gyulladással és súlyos esetben vérzéssel járhat. Ezen kívül a krónikus hánytatás és az emésztési folyamatok megzavarása gastroparesist (lassú gyomorürülést) okozhat, ahol a gyomor nem képes megfelelően kiürülni, ami hányingerhez, puffadáshoz és emésztési zavarokhoz vezet.



Hasnyálmirigy érintettség


Az önhánytatás közvetetten befolyásolja a hasnyálmirigy működését, mivel a rendszeres elektrolit-egyensúly zavarok és az emésztési problémák megterhelik a hasnyálmirigyet. Ez zavarhatja az emésztőenzimek, különösen a lipáz termelését és kiválasztását, amely szükséges a zsírok megfelelő lebontásához, így az önhánytatás tovább ronthatja a zsír emésztését és felszívódását.



Epe - epehólyag érintettség


A önhánytatás és a túlzott hashajtóhasználat elektrolit-zavarokat okozhat, amelyek gátolhatják az epe normális áramlását. Ez növelheti az epepangás és az epehólyag diszkinézia kockázatát, ami epekő kialakulásához vezethet. Az epekövek pedig az epehólyag eltávolítását tehetik szükségessé, ami Gabi esetében be is következett. Habár indirekt összefüggésről van szó, szükséges ismernünk a részletes klinikai háttéret, hogy ezt biztosan állítsuk.


Epekövesség esetén, a kövek okozta fájdalom néhány perctől több óráig is tarthat. Az epekövek nem feltétlenül okoznak tüneteket, de ha elzárják vezetéket, a következő tünetek jelentkezhetnek: hasi fájdalom, hányinger és/vagy hányás, puffadás és/vagy emésztési zavarok, gyomorégés, hasmenés, székrekedés, sötét vizelet, világos széklet, étvágytalanság és fogyás.



Epehólyag működési zavara és felszívódási zavarok


Mind az önhánytatás, mind a túlzott hashajtó használata megzavarhatja az emésztés természetes ritmusát, ami akadályozhatja a tápanyagok, köztük a zsírok megfelelő felszívódását. Ez közvetetten hozzájárulhat az epehólyag diszfunkciójához. Az epesav készletet főként az enterohepatikus keringés tartja fenn, és kisebb mértékben (kb. 5%-ban) a máj epesavszintézise, amíg a napi székletben történő epesavvesztés nem haladja meg a készlet 20%-át (túlzott hashajtó használat esetén meghaladhatja).



Felszívódási zavarok - hashajtó túlzott használata kapcsán 


A hashajtók túlzott használata hosszú távon tápanyag-felszívódási problémákhoz vezethet. Ha például a bélmozgásokat túlságosan felgyorsítják (ahogyan azt a hashajtók tehetik), akkor a tápanyagok, beleértve a zsírok is, nem tudnak megfelelően felszívódni. Az epe ürülhet ugyan, de ha a bélrendszer túl gyorsan üríti ki a tartalmát, a zsíroknak, olajoknak és más tápanyagoknak nincs elég idejük arra, hogy megfelelően felszívódjanak (az epe feladata a zsírok emulgeálása és lebontása, amit nem tud hatékonyan elvégezni, ha a folyamat túl gyors). Ez a diszfunkció tehát nem közvetlenül az epe ürítését érinti, hanem az emésztési folyamat egészét. Ha a zsírok nem tudnak megfelelően felszívódni a gyorsabb bélmozgás miatt, akkor az epe termelése és ürítése sem történik megfelelően.


A zsírban oldódó vitaminok és a B12-vitamin megfelelő felszívódása különösen fontos azoknál, akik hányás periodikusan ismétlődik. Saját maga indukálta hányás, táplálkozási zavarból kifolyólag azért veszélyes mert hosszú ideig észrevétlen maradhat és egyéb anyagcserét befolyásoló krónikus problémákhoz vezethet. 


Az epehólyag eltávolítása után az említett vitamin felszívódása szintén zavart szenved. Elkeseredésre azonban nincs ok, erre a hiányra szintén létezik táplálkozási és élelmiszer-technológiai ,,gyógyír’’, amit specifikus szervi-szervrendszeri problémák táplálkozásterápiájáról szóló anyagjainkban ismerhetsz majd meg.



A-vitamin felszívódási zavara


Honnan juthatunk hozzá az adott vitaminhoz?


Növényi források:

Sötétzöld leveles zöldségek, mint a spenót és a kelkáposzta, valamint narancssárga zöldségek, például a sárgarépa, édesburgonya és sütőtök. Az A-vitamin előanyagaként ismert béta-karotin gazdag forrásai.


Állati források:

Tojássárgája, máj.


Elkészítés és felszívódás:

Az A-vitamin felszívódásához olajokra-zsírokra van szükség. A növényi forrásokat érdemes szűz olívaolajban, repceolajban, avokádóolajban vagy egyéb egészséges, nem finomított olaj vagy állati eredetű zsiradék (pl. ghí) jelenlétében elkészíteni. A zöldségek párolása, például a sárgarépa enyhe hőkezelése segíti a béta-karotin felszabadulását, így könnyebben hasznosul.


Faktorok, amelyek akadályozzák:

Az epehólyag hiánya miatt csökkent epeáramlás és a zsírok nem megfelelő bevitele akadályozza a felszívódást.



D-vitamin felszívódási zavara


Honnan juthatunk hozzá az adott vitaminhoz?


Növényi források:

Gombák (különösen UV-fény hatásának kitett gombák), amelyek természetesen tartalmaznak D2-vitamint.


Állati források:

Zsíros halak, mint a lazac és a makréla, valamint tojássárgája.


Elkészítés és felszívódás:

A D-vitamin felszívódása szintén olaj-zsír jelenlétét igényli, ezért a gombákat ajánlott szűz olívaolajban, kókuszolajban, repceolajban párolni. Az egészséges olajokkal való együtt fogyasztás javítja a felszívódást. Állati eredetű alternatívaként szóba jöhet a ghí (tisztított vaj) vagy szárnyasok nem füstölt húsának a kötőszövetêből ,,kiolvasztottt” zsírja, (szabadtartásos tyúk, kacsa, liba). A szabadtartásra azért hívom fel a figyelmet, mert az állat tartásának körülményei is táplálkozása nagyban meghatározzák a belőle készült élelmiszer tápanyagtartalmának minőségét (pl. zsírsavösszetétel) és ebből kifolyólag az egészségességét is.


Faktorok, amelyek akadályozzák:

Napfényhiány, elégtelen zsírbevitel és az epe elégtelen termelődése mind gátolják a D-vitamin felszívódását.



E-vitamin felszívódási zavara


Honnan juthatunk hozzá az adott vitaminhoz?


Növényi források:

Növényi olajok (pl. szűz napraforgóolaj), diófélék (mandula, mogyoró), magvak (napraforgómag, tökmag), avokádó, valamint zöld leveles zöldségek, mint a spenót.


Állati források:

Tojássárgája, vaj.


Elkészítés és felszívódás:

Az E-vitamin felszívódása optimális, ha olajos magvakat vagy dióféléket fogyasztunk, vagy ha a zöldségeket szűz növényi olajokkal készítjük el. Az olajok frissessége és minősége (szűz, hidegen sajtolt) különösen fontos.


Faktorok, amelyek akadályozzák:

Az epehólyag eltávolítása, az epe elégtelen termelődése és a zsírszegény étrend csökkentik az E-vitamin felszívódását.



K-vitamin felszívódási zavara


Honnan juthatunk hozzá az adott vitaminhoz?


Növényi források:

Zöld leveles zöldségek, mint a kelkáposzta, spenót, brokkoli, valamint fermentált ételek, például natto.


Állati források:

Tojássárgája, máj.


Elkészítés és felszívódás:

A K-vitamin zsírban oldódik, így a zöldségekhez érdemes szűz olívaolajat, repceolajat vagy avokádóolajat adni, vagy éppen vajat használni a párolásukhoz. Az olajjal készült saláták is növelik a K-vitamin felszívódását.


Faktorok, amelyek akadályozzák:

Az epehiány és a bélflóra károsodása, például az önhánytatás következtében, gátolhatják a K-vitamin felszívódását és aktiválódását.



B12-vitamin felszívódási zavara


Honnan juthatunk hozzá az adott vitaminhoz?


Növényi források:

Bár a B12-vitamin természetesen nem fordul elő növényi ételekben, fermentált növényi alapú ételek (mint a savanyú káposzta) és algák (mint a spirulina) tartalmazhatnak kisebb mennyiségű B12-t.


Állati források:

Máj, húsok, tojás, tejtermékek.


Elkészítés és felszívódás:

A B12-vitamin felszívódásához nincs szükség külön zsírokra, de az állati eredetű ételeket, például a tojást vagy a májat, érdemes alacsony hőfokon elkészíteni, hogy megőrizzék vitamin-tartalmukat.

Faktorok, amelyek akadályozzák: Az önhánytatás és az ebből fakadó gyomorsavhiány, illetve az intrinsic factor elégtelen termelődése akadályozhatja a B12-vitamin felszívódását.


Megjegyzés:

,,A B12-t nem állatok vagy növények állítják elő. Ezt a vitamint baktériumok szintetizálják és termelik. Sok-sok évvel ezelőtt az emberek természetes úton juthattak hozzá, ha közvetlenül a földről ettek, vagy például patakokból merítettek vizet. Sajnos ma már vannak olyan növényvédő szerek, klór, vegyszerek, ... ,amelyek egyáltalán nem kímélik a környezetet és a természetet, amelyeket az emberek hoztak létre, és amelyek miatt a B12-vitamin egyre inkább hozzáférhetetlenné válik. A B12-t, közvetve, az állatok nagyobb mennyiségben állítják elő, de a bélflórájuk mikrobiális termelésének köszönhetően, és akkor jutnak hozzá, amikor fűvel táplálkoznak, de tudod mit? A teheneket, sertéseket, csirkéket és egyéb emberi fogyasztásra szánt állatokat gyakorlatilag már nem természetes módon etetik, hanem olyan takarmányokkal vagy egyéb élelmiszerekkel, amelyek...meglepetés!, B12-vel vannak dúsítva."

Összefoglalva, a legtöbben étrend-kiegészítőket szedünk.




Széleskörű és minőségi tápanyagellátottság szerepe - zsír-olaj mítosz. Transzparens termelési láncból származó a tudomány által igazoltan egészséges termények és sokkal kisebb arányban termékek. Omega-3 és omega-6 arány


Az előzőekben leírtakkal nem azt akarom mondani, hogy csupán a fenti négy vitamin bevitelére és azok körülményeire kellene odafigyelni. Ahogyan a ,,Prioritások” részben említettem, mentális egészségünk érdekében az összes vitaminra, ásványi anyagra és  esszenciális zsírsavra is szükségünk lehet megnövelt mennyiségben és figyelve a következetes gyakori bevitelre. A depresszió és bipoláris zavar kapcsán e gyakorlat alkalmazása hosszútávon (hónapokon-éveken keresztül) is szükséges lehet.


Amikor az egyes vitaminok felszivódásánál a zsírok jelenlétének szükségességéről beszélek, az olajokat is ide értem, mint növényi alapú forrásokat. Ez az egyszerűsítést szolgáló csoporosítás asszociációs szinten teret ad annak a mítosznak a tisztázására, hogy az állati eredetű zsírok mind egészségtelenek lennének és a növényiek mind egészségesek. Ami valójában számít az az adott zsírt tartalmazó állat tenyésztésének vagy olajat tartalmazó nyersanyag megtermelésének és esetleges kinyerésének-előállításának módja és nemkülönben a szervezetünkre gyakorolt hatásának hosszútávú, kereskedelmi érdekektől mentes meghatározása. Nagy populációs vizsgálatok kimutatták, hogy mindkettő kategóriában vannak egyaránt egészségtelenek és egészségesek. Jól követhető általános ajánlás az, hogy mindkét esetben törekedjünk a környezetet és az állat és növény egészségét tiszteletben tartó gazdálkodási formákból származó, lehetőleg minimálisan feldolgozott és egészségtelen összetevő mentes termékek és termények megválasztására. Ezekben az élelmiszerekben nagyobb eséllyel es arányban találjuk meg az agyunk és szervezetünk egészséges működése szempontjából fontos zsírsavakat is. Másként megfogalmazva, nem elégedhetünk meg azzal, hogy az összes zsírt vagy az összes olajat egy megítélése alá vesszük  figyelmen kívül hagyva a fenti megfontolásokat.



Az omega-3 és omega-6 arányának jelentősége


A nyugati étrendekben gyakran magas az omega-6 zsírsavak bevitele, míg az omega-3 bevitel viszonylag alacsony. Ez az egyensúlyhiány a gyulladásos folyamatok fokozódásához vezethet a szervezetben. Egy ideális arány az omega-3 és omega-6 zsírsavak között 1:1 és 1:4 között lenne, de a modern étrendekben ez gyakran 1:10 vagy még magasabb, ami kedvez a gyulladásos válaszok kialakulásának, ami elősegíti a nem fertőző betegségek kockázatának növekedését, nem is beszélve a kiértékelés elején említett a depresszióra és a bipoláris zavarra gyakorolt negatív hatásról. Rendkívül jó omega-3 források a dió, lenmag és szardella, valamint kisebb mértékben a lazac. Utóbbi kettő felhasználása a konyhában, magyarországi viszonylatban, gyakorlati, kulturális és árbani korlátokba ütközhet, nem is beszélve a frissesség megkérdőjelezhetőségéről. Fogyasztásukat tehát nem feltétlenül priorizálnám az első kettővel szemben. Az elkészítés és változatos felhasználás ügyén, gyakorlati tanácsokért fordulj hozzánk bizalommal.




Bélflóra egyensúlyát támogató étrend


A bélflóra, a mentális egészség és az emésztési problémák közötti kapcsolat egyre nagyobb tudományos figyelmet kap, hiszen a bél-agy tengely révén a bélflóra állapota közvetlen hatással lehet a mentális állapotra.



A bélflóra és a mentális egészség kapcsolata


Az elmúlt években számos kutatás kimutatta, hogy a bélflóra összetétele és egészsége közvetlenül összefügg a mentális egészséggel. A bélben található mikroorganizmusok befolyásolják a hangulatszabályozásban és a stresszreakciókban részt vevő neurotranszmitterek, például a szerotonin és a dopamin termelését. A bélbaktériumok által termelt anyagok, mint például a rövid láncú zsírsavak, szintén hatással vannak az agyi funkciókra, és összefüggésbe hozhatók a depresszió és a bipoláris zavar tüneteivel. A bélflóra kiegyensúlyozatlansága (dysbiosis) hozzájárulhat a gyulladásokhoz és a krónikus stresszreakciókhoz, amelyek tovább rontják a mentális állapotot.



Bulimia, önhánytatás és hashajtó használat hatása a bélflórára


A bulimiás betegek, különösen azok, akik önhánytatást folytatnak és hashajtókat túlzott mennyiségben és gyakorisággal használják, súlyosan károsíthatják bélflórájukat. Az önhánytatás miatt a tápanyagok felszívódása jelentősen csökken, ami vitamin- és ásványianyag-hiányokhoz vezethet, ami rontja a bélflóra állapotát. A hashajtók túlzott használata felgyorsítja a bélmozgást, ami csökkenti a tápanyagok, vitaminok és elektrolitok felszívódását, és károsítja a bélbaktériumokat. Ezek a hatások hozzájárulnak a bélflóra diszfunkciójához, ami tovább súlyosbítva a helyzetet, negatívan befolyásolja a mentális egészséget.



Epehólyag eltávolítása és a bélflóra


Az epehólyag eltávolítása után az epe áramlása szabályozatlanná válik, ami megnehezíti a zsírok emésztését. A bélflóra egészsége szoros kapcsolatban áll az epe megfelelő működésével, mivel az epe segít fenntartani a bél mikrobiális egyensúlyát. Az epehólyag eltávolítása után az epe áramlásának csökkenése hozzájárulhat a dysbiosishoz, különösen, ha a beteg étrendje nem tartalmaz megfelelő mennyiségű és minőségű zsírokat.




A bélflóra egyensúlyának visszaállítása és a mentális egészség javítása


Az olyan betegek számára, akik bulimiában szenvednek, és akiknél önhánytatás, hashajtóhasználat és epehólyag-eltávolítás történt, a bélflóra regenerálása és támogatása különösen fontos lehet a mentális egészség javítása szempontjából. Az olyan probiotikumokban gazdag ételek, mint a fermentált zöldségek és gyökérzöldségek (pl. káposzta, paprika, uborka, karalábé, cékla, sárgarépa, retek) és a prebiotikus rostokat tartalmazó élelmiszerek, mint a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és hüvelyesek, segíthetnek a bélflóra helyreállításában. Hozzáteszem , hogy nem szükséges előre elkészített savanyúságot vásárolunk, mivel ez sok esetben nem egyenlő a fermentálttal az előállítási folyamatát és a szervezetünkre gyakorolt hatását tekintve. Arról nem is beszélve, ha otthoni körülmények között fermentáljuk az élelmiszereket, elkerüljük ezekhez a termékekhez előszeretettel hozzáadott cukrot és, vagy édesítőszert. Azt se felejtsük el, hogy a valóságban nem csak a zöldségfélék fermentálhatók, kísérkezezhetünk gyümölccsökkel, hüvelyesekkel, gabona és álgabona félékkel (pl. hajdina, köles, amaránt) és olajos magvakkal is.



Fermentálás avagy apró lépések a jővőd egészségéért - fenntartható helyi élelmiszer-termelés támogatása - egészséges élelmiszerek elérhetőségének fenntartása - ellenálló (reziliens) helyi gazdaság és egyén, mint a rendszer elengedhetetlen része


A fermentálás egy egyszerű és egészséges módja is annak, hogy színesítsük az étrendünket állagaban, színeiben és ízvilágában. Arról nem is beszélve hogy a helyi idényterményekből könnyedén fel is tudunk készülni a téli hónapokra, egy mini-raktárat letrehozva, amivel elkerülhetjük, hogy nem helyi gazdálkodók termékei kerüljenek a polcainkra a későbbi hidegebb hónapokban. Globális szinten ha nem vesszük figyelembe, hogy támogassuk a helyi fenntartható gyakorlatokkal dolgozó kistermelőket: adott esetben ősszel nem raktározunk hanem téli hónapok során szimplán távoli termelőket választunk (sokszor a szupermarketek téli választéka), hosszútávon ez gyengítheti a helyi élelmiszer-termelés fennmaradásának esélyét. Tehát a fermentálásnak két rendkívül pozitív velejárója lehet, egyrészt az egészségünk támogatása, másrészt a raktározáson keresztül a helyi gazdálkodók és gazdaság támogatása (feltéve ha helyi terményekből raktározunk). A fermentálás módszereinek részleteiért és személyes tapasztalatokért, keressétek bátran.

Visszatérve a klinikai  képhez, ami nem kevésbé fontos természetesen, a bélflóra támogatása tehát nemcsak az emésztési folyamatokat javítja, hanem hozzájárulhat a depresszió és a bipoláris zavar tüneteinek enyhítéséhez is. Az előző kitérőt csupán azért tettem, hogy az érintetteknek a lehető legtöbb érvet tudjam felmutatni a változtatás és az új gyakorlatok elsajátítása érdekében és, hogy látassam, hogy az egészséges élelmiszer választék fennmaradása nemcsak közös de egyéni érdek is.



A bélflóra és a vitaminok felszívódása


A bélflóra közvetlenül befolyásolja a vitaminok felszívódását, különösen a K- és B-vitaminokat. Az emésztési zavarok és az önhánytatás miatt kialakuló vitaminhiányok tovább rontják az érintett mentális és fizikai állapotát. A bélflóra helyreállítása segíthet a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódásának javításában, amelyek fontosak az idegrendszer és az immunrendszer működéséhez.



Összegzés


A bélflóra egészsége kulcsfontosságú azok számára, akik depresszióval, bipoláris zavarral és bulimiával küzdenek, és emellett előfordul, hogy önhánytatáshoz és hashajtóhasználathoz folyamodnak, illetve epehólyag eltávolításon estek át. A bélflóra támogatására irányuló étrend nemcsak a tápanyagok felszívódását javítja, hanem csökkentheti a mentális zavarok tüneteit is. A probiotikus és prebiotikus ételek rendszeres fogyasztása, valamint az egészséges olajokat és zsírokat megfelelő arányban tartalmazó étrend nagyban hozzájárulhat a bélflóra egyensúlyának helyreállításához, ami pozitív hatással lehet a mentális és fizikai egészségre egyaránt.



Megjegyzés


Noha az interjúból úgy sejlik, hogy Gabi már nem alkalmaz hashajtócseppeket, azon túl, hogy csak hasi görcsöket okoztak neki állítása szerint, rengeteg olyan bulimiával küzdő van, aki bevett módon alkalmazza ezeket vagy más hasonló hatású készítményt.




Környezetünk elindító és megtartó szerepe az egészségtelen és egészséges praktikák és táplálkozási szokások kialakításában


Ahogyan már az előző interjúk kiértékelésénél is felhívtam rá a figyelmet, a közvetlen környezetünkben élő egyéneknek és táplálkozási környezetnek kulcsfontosságú szerepe van az étkezési szokásaink kialakításában, azok formálásában és fenntartásában. Gabi esetében, az édesanyjával közös diétázás egy negatív példa, mivel nem veszi figyelembe a fenntarthatóságot és az egészség hosszútávú megőrzését. Hasonlóan káros, ha önhánytatásra biztatjuk a gyermekünket anélkül, hogy kellően mérlegelnénk, milyen könnyen alakulhat ki ebből egy kompenzációs és önmagát fenntartó mechanizmus, ahol az étkezés örömszerző funkciója, valamint a Gabit ért sérelmek által okozott belső fájdalom elnémító vagy legalábbis tompító hatása válik a problémák elkerülésének eszközévé. Gabi édesanyja valószínűleg a legjobb tudása és szándéka szerint járt el, csupán szeretném felhívni a figyelmet, hogy ha módunkban áll, keressünk fel szakembert vagy legalább nézzünk utána szakirodalomnak ha a gyermekünk táplálkozásában gyanús viselkedési jegyeket veszünk észre.




Gabi barátja - önértékelés, magány - evés elsődleges örömszerző funkciója helyett egy közösen kialakított tudatos táplálkozás de az együtt evés kényszere nélkül


Fontos mozzanat Gabi életében, mikor kialakult a kapcsolata jelenlegi barátjával. Több tényező is utal arra, hogy Gabi önértékelésének nagy százaléka a kapcsolatukból táplálkozik és arra is, hogy az egyedüllét negatívan befolyásolta a bulimiával kapcsolatos tüneteit. Nyilván ez egy szintig normális, viszont mivel ez a szint az interjú alapján megkérdőjelezhető, ezek is olyan kulcsfontosságú témák lehetnek, amiken ha mindketten dolgoznak, és főként Gabi, nagy valószínűséggel az önértékelése sem lesz annyira a barátjától függő hosszútávon és önmagát is jobban elfogadja majd ha netán arra kerül a sor. Ennek kapcsán érdemes lehet szintén rendbe tenni a családjában az étkezés terén anno megnyilvánuló, Gabi egészségére nagatívan ható ismétlődő szituációkat. Ez azért is fontos, ha lesz esetleg gyermeke, ne adja tovább az esetlegesen egészségre káros étkezési mintákat és azok ne alakuljanak szokássa a gyermek életében. Feloldani azokat a családon belüli megnyilvánuló viselkedési formákat, amik Gabiban bűntudatot idéztek elő ha épp nem akart volna a családtagjaival enni. Természetesen Gabinak azt is tisztáznia szükséges magával, hogy ő, a saját belső igénye szerint, mennyire akart részt venni ezekben az extra-többszöri étkezéseken. Röviden, annak az őszinte megválaszolása, hogy a közvetett kényszerítés és a saját motiváció milyen arányban voltak jelen. Ha ezt sikerül is megválaszolnia, a hibáztatás természetesen nem megoldás, akármilyen arányról is van szó. Az előremutató az lehet, hogy negatív és egészségét veszélyeztető minták vagy gyakorlatok helyett, napról napra tudatosan döntéseket hozzon az étkezés terén, elfogadva a támogató környezet segítségét ebben és elismerve a fejlődését ez irányban akármilyen kis mértékű is legyen.



Zárógondolatok


A már nagy vonalakban leírt tudatos táplálkozási protokoll és/vagy megkezdett terápiák együttes folytatása, a párja és más segítő személy bevonásával nagy arányban elősegítheti Gabinál a hosszútávú, fokozatos fejlődést, azzal a kitétellel, hogy a közös évesek élethelyzettől függően egyéni tervezett evésekké alakíthatók vagy, ahogyan Petra is írta, más közös vagy egyéni program is beiktatható helyettük. 


Jelen kiértékelés és javaslatok természetesen nem helyettesítik a szakemberekkel történő konzultációt, megvalósításuk lépésről lépésre tanácsos, mindennapi de legalábbis heti többszöri foglalkozást igényel, aminél a prioritások és a fokozatosság elvének betartása szinten meghatározó a sikeres gyógyulás útján.




Szerző: Holicza Róbert







A pszichológia tárgykörébe tartozó felhasznált és ajánlott irodalom, valamint szakmai anyagok:


Az Evés pszichológiája, Kohlné Dr. Papp Ildikó


Irányelvek és ajánlások az evészavarok kezelésében,  Túry Ferenc, Szumska Irena, Pászthy Bea, Purebl György, 2017


Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása, 2015


McElroy SL, Kotwal R, Keck PE Jr, Akiskal HS. Comorbidity of bipolar and eating disorders: distinct or related disorders with shared dysregulations? J Affect Disord. 2005 Jun;86(2-3):107-27. doi: 10.1016/j.jad.2004.11.008. PMID: 15935230.


Zagorski, N. (2019). How to Treat Binge Eating by Patients With Bipolar Disorder. Psychiatric News, 54(13). https://doi.org/10.1176/appi.pn.2019.7a19




A táplálkozás, egyéb releváns tudományterület tárgykörébe tartozó felhasznált és ajánlott irodalom, valamint szakmai anyagok:


Bulimia: Signs & Treatment Options, Stanford Center for Health Education, Dr. Rachel Goldstein


Depression: Understanding Intense Moods and Getting Treatment, Dr. Paula Tran, Stanford Center for Health Education


Mi dieta cojea: Los mitos sobre nutrición que te han hecho creer, Aitor Sánchez García, dietista-nutricionista, 2016


The Better Brain: Overcome Anxiety, Combat Depression, and Reduce ADHD and Stress with Nutrition, Bonnie J. Kaplan, Julia Rucklidge, 2021


Pourquoi faisons-nous ce que nous faisons?: Motivation, auto-détermination et autonomie, Edward Deci, 2018


Healthy Eating & Eating Disorders - Anorexia, Bulimia, Binging, The Huberman Lab Podcast, Andrew Huberman, Professor of Neurobiology and Ophthalmology at Stanford School of Medicine


Come comida real: una guía para transformar tu alimentación y tu salud, Carlos Ríos, dietista-nutricionista, 2019


Pierde grasa con comida real, Carlos Ríos, dietista-nutricionista


Why Zebras Don't Get Ulcers: The Acclaimed Guide to Stress, Stress-Related Diseases, and Coping, Robert M. Sapolsky, 2004


Gyakorlati Dietetika, Erdélyi Alíz, Gaál Jánosné, Horváth Zoltánné, Kiss Erika, Mák Erzsébet, Pálfi Erzsébet, Veresné Bálint Márta, Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar, 2004


Hooked: Food, Free Will, and How the Food Giants Exploit Our Addictions, Michael Moss, 2021


Shahroo Izadi, Behaviour Change Specialist, author of the books, ‘The Kindness Method’ and ‘The Last Diet’, 2023


Malabsorption Syndromes, Tyesha Zuvarox; Chris Belletieri, 2023


Physiology, Bile Secretion, Melanie Hundt; Hajira Basit; Savio John, 2022


How To Improve Liver & Gall Bladder Health, Carmen Martinez-Vidal, 2023


6 Simple Ways to Support Healthy Bile Flow, Dr. Maya Kuczma


Gap-szindróma - Az emésztés és a pszichológia kapcsolata, Dr. Natasha Campbell-McBride


Tu dieta puede salvar el planeta: Por una alimentación sana y sostenible, Aitor Sánchez García, 2021


Som la última generació que pot salvar el planeta, Carlota Bruna, 2020



36 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

コメント


bottom of page